
friday 26 Maj, 2006 at 18 till friday 26 Maj, 2006 at 20
Alviks Medborgarhus, Mossensalen
Den argentinske tangoläraren Gustavo Salcedo på tillfälligt besök i Stockholm kommer för andra året i rad i Tango Nortes regi att åter igen hålla inspirerande tangoklasser under sin vistelse i vår huvudstad. Han har en gedigen och bred erfarenhet som tangolärare och dansare. Tangoutbildningen fördjupades hos tangomästarna Norberto Guichanduc, Juan Carlos Copes, Miguel Angel Zotto, Roberto Herrera mm.
Han har även gått lärarutbildning för dans i folklore och tango på Profesorado de Danzas Folclórico y Tango i Buenos Aires. Sedan mitten av 90 talet undervisar han i tango.
Under 2005 har bl.a. medverkat och undervisat på VII Festival Buenos Aires Tango. Nuförtiden undervisar han på Escuela Argentina de Tango i kulturcentrum Borges i Buenos Aires. Han är dessutom dansare och producent i föreställningen "Amigotan" på Confitería Ideal.
WORSKHOPS/KLASSER: Lägg märke till att dessa är teknikbetonade!!!
Väl mött!
Närmaste event:
Måndagspractica i Kungsholmens Kulturhus - CIRKEL MED PAULINA: Tillfälle 5 av 9
2026-11-02 18:00:00
| from the Calendar |
| Måndagspractica i Kungsholmens Kulturhus - CIRKEL MED PAULINA: Tillfälle 5 av 9 |
| PRACTILONGA I ALVIK – WORKSHOP, TRÄNING OCH DANS |
| Milonga på Chicago |
| PRACTILONGA I ALVIK – WORKSHOP, TRÄNING OCH DANS |
| PRACTILONGA I ALVIK – WORKSHOP, TRÄNING OCH DANS |
| Workshophelg med Pablo Rodriguez | ||
| from News |
100 år av elektriska tangoinspelningar På onsdagspraktikan 16 september berättade Jerzy om ta... »
| from the Forums |
Öppet forum: “För de som var på onsdagspraktikans presentation *100 år av "elektrisk...” »
Öppet forum: “Jag råkar se inlägget om det anonyma brevet idag och tycker att det fö...” »
(Log in for other forums)