WS: It takes two to tango: Camelia Siljedal & Toni Kastelan DJ:Giovanni Vincenti
yesterday at 18.15 till yesterday at 21.30
Alviks Medborgarhus, Brommasalen
Vår härliga Onsdagspractica är i gång från 20 augusti ända till och med 17 december! Vi dansar och tränar på stans bästa dansgolv i Brommasalen, Alviks kulturhus.
Under de två sista onsdagarna för säsongen får vi besök av efterlängtade Camelia Siljedal och Toni Kastelan. Veckans workshop har temat "It takes two to tango - alla roller är aktiva". Workshopen passar de flesta nivåer dock inte nybörjare. Språk: svenska (norska), engelska vid behov
Camelia och Toni har vid flera tillfällen hållit uppskattade workshops tillsammans. Längre ned kan du läsa en kort presentation om dem.
Efter workshopen delar vi som vanligt av det stora trägolvet. På ena halvan tränar och övar vi och på det andra dansar vi socialt.
Kvällens TDJ är Giovanni Vincenti som spelar sina finaste tandor för oss!
I fiket bjuder vi på kaffe/te och lättare tilltugg. Behöver man äta sig mätt kan man ta med egen mat, det finns en micro om man behöver värma.
Ta med en egen vattenflaska - av miljöskäl vill vi helst inte att vi använder så många engångsmuggar.
Varmt välkomna!
Vamos a bailar! Kom så dansar vi!
TIDER 18.15 - 19.15 Workshop 19.15 - 21.30 Dans
PRISER Workshop: (practican efteråt ingår i priset): 120 kr för medlemmar 170 kr för ännu inte medlemmar
Enbart practica: 90 kr för medlemmar 140 för ännu inte medlemmar.
(Volontärer med belöningsstämpel betalar: Workshop 1 stämpel + 70 kr Enbart practica 1 stämpel)
Camelia Siljedal
Camelia Siljedal är en återkommande, kär och populär instruktör hos oss i Tango Norte. Camelia Siljedal är en norsk tangodansare och lärare med en imponerande internationell meritlista. Camelia kombinerar sin bakgrund i samtida dans med kunskap i tango — vilket ger henne både teknisk bredd och uttrycksfullhet. Hennes erfarenhet från dans, yoga och andra rörelsetekniker bidrar till kroppskontroll, hållning och musikalitet, vilket uppskattas mycket av hennes elever.
Toni Kastelan
Med mångårig erfarenhet av turnéer och undervisning runt om i Europa har Toni studerat för några av de mest erkända lärarna i branschen, bland andra Mario Morales och pedagoger från Studio Dinzel. Toni drivit tangoskolan El Salón Tangonstudio och medverkat på en rad festivaler, där han fortsatt utveckla och dela sin passion för tango med dansare på alla nivåer.
| from the Calendar |
| Milonga på Chicago med DJ Maria Garcia |
| Vi testar NYTT KONCEPT för MÅNDAGSPRACTICAN! |
| Onsdagspractica i Alvik |
| Milonga på Chicago med DJ Kostas |
| SUNDAY AFTERNOON PRACTILONGA |
| Nyårsfest i Alvik - New Year´s party - Fiesta de Año Nuevo | ||
| from News |
Nyårsfest! Visst blir det tango till nyår också 2025! Bered dig ... »
| from the Forums |
Öppet forum: “17/9 i Alvik fick någon med sig min tunna svarta täckjacka. Kvar fanns...” »
Öppet forum: “Vem skrev det anonyma brevet?” »
(Log in for other forums)